Basın Açıklaması: Barışa Çağrı

9 Yıldır süren Suriye savaşı, yeni bir boyut kazanıyor. ABD, Suriye’den askerini çekeceğini açıkladı. Türkiye, uzun süredir hazırlandığı Fırat’ın doğusuna askeri müdahaleyi başlattı.

Türkiye, zor ve sıkıntılı bir döneme girdi. Toplumda kaygılı. Bölge devlet yetkililerinden ve uluslararası farklı çevrelerden endişe belirten ve itidal çağrısı yanan açıklamalar yapılıyor.

Suriye topraklarına, siyasi karar ve endişeyle yapılan askeri müdahalenin, komşularımızla uzun yıllar sürecek düşmanlıklara yol açacak. Bölgemizin kadim halkları Kürtler, Araplar, Türkler ve diğerleri arasında husumet duyguları yaygınlaşıyor.

Kaldı ki, savaş ölüm ve yıkım demektir. Tarih boyunca savaş, hiçbir zaman sorunların kalıcı çözümü sağlamamıştır. Askeri müdahalenin, Türkiye’nin sorunlarını çoğaltacağı gibi, sulh içinde sorun çözmeyi başaramamak Türkiye’yi farklı ülkelerle ortaklık arayışına zorluyor.

Sorunun çözümü için, Suriye’nin egemenlik hakkına müdahale anlamına gelen “güvenli bölge” oluşturmak yerine, muhataplarıyla diyalog ve müzakere yöntemine başvurulmalı, barış tercih edilmeli.

Barışın sessini hep birlikte yükseltelim.

Barış Vakfı Yönetim Kurulu

10.10.2019

Paylaş