Uluslararası STK Deneyimleri Çalıştayı Kitabı Çıktı

Barış Vakfı’nın 3 Kasım 2018 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirdiği Çatışma Çözümünde Uluslararası STK Deneyimleri Çalıştayı’nın sunumları Türkçe, İngilizce ve Kürtçe olarak basıldı.

Demokratik İlerleme Enstitüsü’nden Derek Mooney, Kuzey İrlanda deneyimine odaklanıyor. Ayrıca gönüllü olarak çalıştığı Glencree Barış ve Uzlaşma Merkezi’nin çalışmaları hakkında bilgi veriyor.

Kolombiya’dan Corporación Humanas adlı insan hakları örgütünden  Luz Piedad Caicedo, Kolombiya’daki  barış girişimlerini aktarıyor. Kadın örgütlerinin barış sürecinde rolünü ele alıyor

Barselona Özerk Üniversitesi’nden Ana Villellas, Barselona Barış Kültürü Okulu Merkezi çalışma deneyimlerini paylaşıyor. Villellas ayrıca, dünyadaki diğer barış süreçlerinden çıkarılan dersleri özetledi.

İnsan Hakları ve Hürriyetleri Vakfı’nı (İHH) Başkan Yardımcısı Hüseyin Oruç Filipinler’deki barış anlaşmasının uygulanmasını izleyen uluslararası heyetin çalışmasını değerlendiriyor. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu ülkelerin Filipinler’deki arabulucu çalışmalarına ilişkin değerlendirmesi yer alıyor.

Vakfımızın kurucularında Cuma Çiçek’in ise, Vakıf için hazırladığı ve kısa bir süre önce 2. baskısını yaptığımız “2013-2015 Çözüm Süreci’nde STK’lar” raporunda yer alan analiz ve tespitlerden hareketle Türkiye değerlendirmesini bulacaksınız. Çalıştayda tartışmacı olarak yer alan Avukat Gülçin Avşar, Türkiye’deki barış arayışlarını kısaca hatırlatıyor. Barışa olan inancımızı ve umudumuzu yitirmememiz gerektiğini vurguladı.

Kitabın Türkçe, İngilizce ve Kürtçe baskısına aşağıdaki linklerden ulaşabileceğiniz gibi basılı halini kargo ücreti alıcı tarafından ödenmesi koşuluyla ücretsiz edinebilirsiniz.   

 

TR

 

ENG

 

KURDİ1

 

Paylaş