Basın Açıklaması

Adalet  Bakanı’na  Çağrı

Türkiye yerel seçim öncesinde sıkıntılı günler yaşıyor. Bazı cezaevlerinde günlerdir 250’den fazla tutuklu veya hükümlü açlık grevi yapıyor. Açlık grevinin 85. günü geride bırakan Hakkâri Milletvekili Leyla Güven’in tutukluluğuna  son verilmesine  rağmen  yaşamı ciddi risk altında.

Leyla Güven, İmralı’da bulunan Abdullah Öcalan’a iki yıldan fazla süredir kullandırılmayan tutukluların temel haklarından olan aile bireyleriyle düzenli ve avukatlarıyla ihtiyaç duyması durumunda görüşme hakkının engellenmesine son verilmesini istiyor.

Eyleminin ve talebinin muhtevasından bağımsız olarak, bir milletvekilinin, bir annenin bedenini ölüme yatırmış olması ve cezaevlerindeki açlık grevlerinin yaygınlık kazanması seçim sürecinde sıkıntılarımızı, sorunlarımızı daha da artırmakta.  Konu her gecen gün biraz daha insani sınırları zorluyor. Türkiye’nin yakın tarihi açlık grevleri konusunda kötü bir sicile sahip.

Bu gidişatı durdurmak her şeyden önce insan olmamızın bir gereğidir.  Sessizlik içinde ve gözlerimizin önünde bir milletvekilinin ve insanlarımızın kayıp gitmesini önlemek elimizde.  

Bugüne kadar bu  doğrultuda yapılan  çağrılar, gösterilen çabalar ne yazık ki istenen sonucu yaratamadı.  Sorunu çözecek olan   Adalet  Bakanı Sayın Abdülhamit Gül  daha  fazla geç olmadan   sorumluklarının gereğini  yerine  getirmeye çağırıyoruz.  31.01.2019

Barış Vakfı Yönetim Kurulu   

Paylaş